Powiększ tekst Zmniejsz tekst 
Konferencje
RPO ›› Informacja i promocja  ›› Szkolenia i konferencje ›› Konferencje 
Konferencja "Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 a Polityka Spójności 2014-2020"
9 listopada 2011
[Galeria zdjęć]
7 maja 2010
1 lipca 2009
10 kwietnia 2008
10 kwietnia 2008
Pod patronatem prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w ramach Dnia Europejskiego na Uniwersytecie Opolskim odbyła się 8 listopada konferencja pod tytułem „Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego a realizacja polityki spójności 2014-2020”.
Jej współorganizatorami byli Urząd Marszałkowski oraz Uniwersytet Opolski. Konferencja, w której uczestniczyła europosłanka Danuta Jazłowiecka oraz licznie zgromadzona młodzież studencka, a także przedstawiciele świata nauki, gospodarki, finansów, samorządowcy, odbywała się z okazji Dnia Europejskiego w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Otwierając spotkanie marszałek województwa opolskiego, Józef Sebesta, zwrócił uwagę, iż prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej to czas przygotowywania przez Komisję Europejską przyszłego wieloletniego budżetu unii oraz określenia kierunków, w jakich będzie się rozwijać wspólnota w kolejnej perspektywie finansowania. – To czas niezwykle ważny dla was, ludzi młodych, bo przecież już wkrótce będziecie rozpoczynać swoje kariery zawodowe, będziecie poszukiwali dla siebie w tej rzeczywistości dobrego miejsca – mówił marszałek zwracając się do studentów. I dodał: - Jeśli my, jako region, chcemy być zauważeni w Europie, jeśli chcemy konkurować z innymi, to musimy zrobić jak najwięcej dla młodych, a zatem zapewnienie coraz lepszych warunków kształcenia i życia w regionie, to priorytet naszych działań.

Polska jest największym beneficjentem wsparcia unijnego w ramach Polityki Spójności Unii Europejskiej. Co piąte euro europejskiego budżetu, przeznaczonego na jej realizację, trafia do naszego kraju i to w dużej mierze dzięki efektywnemu korzystaniu z funduszy unijnych polska gospodarka uniknęła kryzysu przełomu lat 2008/2009.

Na Opolszczyźnie pieniądze pochodzące z RPO wydawane są na rozwój wielu dziedzin. Przede wszystkim przedsiębiorczości, innowacyjności, społeczeństwa informacyjnego, transportu, ochrony środowiska, zdrowia, edukacji, kultury. Na Uniwersytecie Opolskim kilka tygodni wcześniej otwarte zostało nowe Studenckie Centrum Kultury (miejsce, w którym odbywała się konferencja), na początku listopada studenci rozpoczęli zajęcia w nowo zmodernizowanym Wydziale Chemii, za kilka dni odbędzie się kolejne otwarcie – Wydziału Biotechnologii. Podobnie jest na Politechnice Opolskiej - przybywa nowych obiektów w drugim kampusie przy ulicy Prószkowskiej, rozbudowywany jest Wydział Budownictwa. Powstają nowe kompleksy sportowo-rekreacyjne, przebudowywane są drogi wojewódzkie i węzły komunikacyjne, w nowoczesny sprzęt diagnostyczny wyposażone zostały opolskie szpitale. Również dodatkowe pieniądze – 117 mln euro, uzyskane jako bonus za zajęcie I miejsca w realizacji RPO – wykorzystane zostaną na przedsięwzięcia związane z rozwojem przedsiębiorczości, regionalną siecią transportową, rozwojem społeczeństwa informacyjnego, energetyką odnawialną.

- Komisja Europejska zaproponowała, by Polska w ramach unijnej Polityki Spójności otrzymała 80 mld euro czyli o 12 mld euro więcej niż obecnie – mówiła europseł Danuta Jazłowiecka. Zwróciła też uwagę, iż proponowany jest inni niż dotąd udział regionów europejskich w korzystaniu z unijnego wparcia. Dotąd najbardziej korzystały z niego regiony biedniejsze, o PKB nie przekraczającym 70 proc. dochodu liczonego dla 27 krajów UE. Teraz wsparcie otrzymają wszystkie regiony, choć w różnych proporcjach. Danuta Jazłowiecka nawiązując do słów marszałka o pracach nad nową Strategią Rozwoju Województwa Opolskiego przypomniała, iż Komisja Europejska zwraca uwagę, by w dokumentach tych nie rozdrabniać celów i kierunków rozwoju a koncentrować się na strategicznych celach.

Konferencji towarzyszyła wystawa prezentująca projekty zrealizowane z unijnych funduszy.

W ramach Dnia Europejskiego w Studenckim Centrum Kultury powstało Miasteczko Europejskie, na którym szesnastu wystawców: przedstawicieli środowisk akademickich, otoczenia biznesu oraz instytucje szkoleniowe, edukacyjne i kulturalne z województwa opolskiego, prezentowało projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007-2013 (RPO WO 2007-2015), Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 (PROW 2007-2015). Odwiedzający targi mogli m.in. obejrzeć pokazy carvingu i wziąć udział w zaskakującym eksperymencie z fizyki.

Dla zwiedzających przygotowane zostało również Kino Europejskie, w którym prezentowano materiały filmowe, promujące wykorzystanie funduszy europejskich w ramach RPO WO 2007-2013, PO KL i PROW 2007-2013 w regionie.

Poniżej zamieszczany wystąpienia prelegentów z konferencji.

MS,AM
Pliki do pobrania:
Dotychczasowa realizacja RPO WO 2007-2013 – wnioski w kontekście przyszłej perspektywy finansowej na lata 2014- 2020” - Józef Sebesta, Marszałek Województwa Opolskiego (PDF, 107.01 kB)
Rola regionów europejskich w realizacji RPO oraz polityki spójności w latach 2014-2020 - Danuta Jazłowiecka, Poseł do Parlamentu Europejskiego (PDF, 146.21 kB)
Prezydencja Polski w Radzie UE, a Partnerstwo Wschodnie - Prof. dr hab. Aleksandra Trzcielińska-Polus (PDF, 131.32 kB)
Nowy wymiar Prezydencji w Radzie UE na podstawie zmian wprowadzonych Traktatem z Lizbony - Dr Joanna Ryszka (PPT, 1850.5 kB)
Archiwum
‹‹‹

Liczba odwiedzin: 15767
 
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności